A Debreceni Egyetem gondozásában és a Gépészmérnöki Tanszék szervezésében az Atomerőművi üzemeltetési szakember / szakmérnök szakirányú továbbképzési szakot 2019. szeptemberétől indítottuk a Paks II. Akadémia keretében.
2023. márciusi kezdéssel 10 fő hallgató képzési költségét a Paks II. Atomerőmű Zrt. átvállalja.
A jól képzett szakemberek és szakmérnökök iránt mindenhol nagy a kereslet, így van ez a nukleáris iparban is. A Paksi Atomerőmű bővítésével – azaz a Paks II. beruházással – természetes módon jelent meg annak igénye, hogy létesítésre kerüljön egy olyan szakirányú továbbképzési forma, amely megfelelően tükrözi Paks II. Atomerőmű Zrt. igényeit. A Paks II. Atomerőmű Zrt. hat felsőoktatási intézménnyel – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, a Debreceni Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, a Pannon Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel és a Dunaújvárosi Egyetemmel – együttműködésben létrehozta a Paks II. Akadémiát, amelynek keretében kidolgozásra került a két féléves Atomerőművi üzemeltetési szakember és szakmérnök szakirányú továbbképzési szak tanterve. A Debreceni Egyetem a Paks II. Akadémia keretén belül több tantárgy kidolgozásában vett részt, amelyekhez tananyagok is készülnek. A Debreceni Egyetem mindenkori törekvése, hogy olyan szakirányú továbbképzési szakokat indítson és koordináljon, amelyek szervesen kapcsolódnak a nemzetgazdaság fejlesztési igényeihez, a szakember és szakmérnök utánpótlás biztosításához.
A fentiek alapján és a Debreceni Egyetemen meglévő és a képzéshez kapcsolódó kompetenciákat figyelembe véve, kiegészülve a partneregyetemek meghívott szakembereivel megfelelő szakmai hátteret biztosítanak a tervezett Atomerőművi üzemeltetési szakember és szakmérnök képzéshez, mely továbbképzési szak illeszkedik a képzőhely képzési profiljába is. A Paks II. Zrt. számára nagyon fontos a magasan képzett munkaerő, éppen ezért hívta életre a projektcég a Paks II. Akadémiát, amely színvonalas képzési programot kínál az egyetemi hallgatóknak.
Karrier a képzés után? Álláslehetőségek a Paks II. Zrt-nél
Alapadatok
Oklevélben szereplő végzettség: atomerőművi üzemeltetési szakmérnök / atomerőművi üzemeltetési szakember
A képzési idő: 2 félév
A képzés formája: levelező
A képzés gyakorisága: félévenként 6 alkalommal (péntek-szombat)
A képzés költsége: 240.000,-Ft/félév (10 fő hallgató - 8 fő szakmérnök és 2 fő szakember - képzési költségét a Paks II. Atomerőmű Zrt. átvállalja a jelentkezés sorrendjében)
Jelentkezés: itt letölthető jelentkezési lapon (Jelentkezési határidő: nem indul)
Részvétel feltételei
Szakmérnök
A felvétel feltételeként elfogadott főiskolai vagy alapképzési szakok:
anyagmérnöki, energetikai mérnöki, építőmérnöki, gépészmérnöki, ipari termék- és formatervező mérnöki, járműmérnöki, mechatronikai mérnöki, mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki, vegyészmérnöki, környezetmérnöki, villamosmérnöki
A felvétel feltételeként elfogadott egyetemi vagy mesterképzési szakok:
anyagmérnöki, energetikai mérnöki, épületgépészeti és eljárástechnikai gépészmérnöki, gépészmérnöki, gépészeti modellezés, ipari terméktervező mérnöki, járműmérnöki, kohómérnöki, mechatronikai mérnöki, olaj- és gázmérnöki, vegyészmérnöki, környezetmérnöki, villamosmérnöki
Szakember
A felvétel feltételeként elfogadott alapképzési szakok: fizikus, vegyész.
A felvétel feltételeként elfogadott mesterképzési szakok: fizikus, vegyész.
Kapcsolattartó/szakfelelősDr. Mankovits Tamás - tanszékvezető, Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék
E-mailtamas.mankovits@eng.unideb.hu
A képzés mintatanterve és tárgyleírásai
A következő képzés kezdete: 2025. március
Tantárgy neve1. félév2. félév
óraszkkróraszkkr
Mag- és reaktorfizikai alapismeretek16k6
Atomerőművek I.16k6
Sugárvédelem és dozimetria12é4
Atomerőművek II.18k6
Atomerőművek karbantartása és ellenőrzése 10k3
Minőségbiztosítás, dokumentum-kezelés, munkaszervezés 10é2
Nukleáris környezetvédelem alapjai 10k2
Villamos hálózatok és irányítástechnikai berendezések 10k3
Atomerőművi vegyészeti ismeretek 10k3
Reaktorüzemeltetési gyakorlat 4é2
Alapelvi szimulátoros gyakorlat (PC2 szimulátor) 4é2
Hatósági szabályozás rendszere 5é2
óra króra kr
Összesen:81 3081 30
Számonkérés jelmagyarázata:Kreditek száma összesen:
k (kollokvium)60
é (évközi jegy)
a (aláírás)
A szakdolgozat
A szakdolgozat megírása a mintatanterv szerinti 2. félévben esedékes. A szakdolgozat megírásának feltétele a képzés mintatantervi 1. félévében esedékes tantárgyi kötelezettség (30 kredit) maradéktalan teljesítése. A szakdolgozat tantárgy félévkö-zi érdemjeggyel zárul, az érdemjegy hallgató féléves munkájának a témavezetője általi általános értékelését tükrözi. A megírt szakdolgozat beadhatónak történő minősítése és a szakdolgozat tantárgy eredményes teljesítése esetén a hallgató záróvizsgára bocsátható.
Az elkészült szakdolgozatok bírálatát az ipari (külső) konzulens készíti el, a tanszéki (belső) konzulens azt elfogadja, vagy módosítja. Amennyiben a konzulensek a dolgozatot elfogadhatónak minősítik, a hallgató Záróvizsgára bocsátható, ahol bizottság előtt védi meg szakdolgozatát.
A záróvizsga időpontja: 2024. január 18.
Záróvizsgára csak végbizonyítvány (mintatanterv szerinti 60 megszerzett kredit) és a témavezető által beadhatónak minősített szakdolgozat birtokában bocsátható a hallgató.
A záróvizsga két részből tevődik össze: szakdolgozat védés és záró tantárgyi vizsgák.
A szakdolgozat védés alkalmával a hallgató rövid, technikai eszközökkel támogatott előadás keretében mutatja be és védi meg szakdolgozat eredményeit. A szakdolgozat osztályzatát a témavezető és a bíráló által javasolt jegy alapján, de a hallgató szóbeli teljesítményét is figyelembe véve a záróvizsga bizottság állapítja meg. (védés ppt minta)
A záró tantárgyi vizsga a három tantárgycsoportból történik: egyik tételt az atomenergetikai alapismeretekből, a másikat az atomerőművi technológiai és üzemeltetési ismeretek, a harmadik tételt pedig nukleáris biztonsági ismeretek tárgykörből kell választani. A tételek húzása a bizottság előtt véletlenszerűen történik, így a vizsga minden záróvizsga tantárgy ismeretanyagából tételszerű kérdésre adott szóbeli felelet.
Záróvizsga tételsor Atomerőművi üzemeltetési szakmérnök / szakember szakirányú továbbképzési szakon
A záróvizsga eredménye (ZVE) a szakdolgozatra adott osztályzat (D) és a tantárgyi vizsgák érdemjegyei számtani átlaga (ZT) súlyozott átlaga, az alábbi összefüggés szerint:
ZVE = 0,5*D + 0,5*ZT
A sikertelen záróvizsga eredménye nulla.
Sikeres záróvizsga esetén az oklevéleredmény (OE) két tizedesjegyre számolt értéke a szakdolgozat osztályzat, a tantárgyi vizsgák érdemjegyei számtani átlaga és a teljes tanulmányi időszakra számított halmozott súlyozott tanulmányi átlag (STÁ) alábbi összefüggésében számítható:
OE = 0,3*D + 0,2*ZT + 0,5*STÁ