Atomerőművek karbantartása és ellenőrzése

PROF. DR. TRAMPUS PÉTER – professzor emeritus, Dunaújvárosi Egyetem, Műszaki Intézet, Gépészeti Tanszék

Félév: II. félév; Kontakt óraszám: 10 óra; Számonkérés: kollokvium

Aktív és passzív berendezések, csővezetékek, szerkezetek és rendszerek. Funkcionális és szerkezeti integritás fogalma. Az aktív és passzív biztonsági funkció teljesítésének biztosítása: karbantartás, ellenőrzés. Csővezetéki elemek (csőszakaszok, csőtartók, szerelvények stb.) tervezési szempontjai, kiválasztási alapelvei. A karbantartás célja, elemei. A karbantartási stratégia fejlődési folyamata. Az egyes karbantartási stratégiák jellemzői (javító karbantartás, megelőző karbantartás, állapotfüggő karbantartás, megbízhatóság központú karbantartás, kockázati szempontokat figyelembe vevő karbantartás). Karbantartást követő próba. A karbantartás szervezése és végrehajtása. A karbantartási tevékenység értékelése. Karbantartás hatékonyság monitorozás. Az időszakos ellenőrzés célja, követelményei, a járatos szabványok. A vizsgálati helyek, a vizsgálati terjedelem, az egymást követő időszakos ellenőrzések időpontjának kijelölése. Az alkalmazott roncsolásmentes vizsgálati eljárások (fizikai elv, lehetőségek. korlátok, alkalmazási területek). Az időszakos ellenőrzés hatékonysága (roncsolásmentes vizsgálatok teljesítőképessége, kockázati szempontokat figyelembevétele). Roncsolásmentes vizsgáló rendszerek minősítése. Időszakos nyomás és tömörségi próba.

• Dunaújvárosi Egyetem, Miskolci Egyetem: Atomerőművek karbantartása és ellenőrzése (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet

Debreceni Egyetem Műszaki Kar