Reaktorüzemeltetési gyakorlat

CSIGE ANDRÁS – mesteroktató, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nukleáris Technikai Intézet

Félév: II. félév; Kontakt óraszám: 4 óra; Számonkérés: évközi jegy

Az atomreaktor olyan műszaki létesítmény, amelyben az önfenntartó láncreakció külső neutronforrás nélkül, szabályozott formában megvalósítható. Az üzemeltetési gyakorlat célja általában az atomreaktorokban lejátszódó fizikai folyamatoknak, valamint konkrétan a BME Oktatóreaktor felépítésének, nukleáris és technológiai berendezéseinek, irányító rendszerének megismerése. A gyakorlat részeként a hallgatók áttekintést kapnak a BME Oktatóreaktor történetéről, felépítéséről, majd bejárják a technológiai helyiséget, ahol megismerik a primer kör és a hulladékvíz-kezelő rendszer részeit. Ezután a vezénylőben kapnak oktatást a vezénylőpultról, végül az Oktatóreaktor nukleáris üzemeltetését végzik egy instruktorként közreműködő reaktoroperátor felügyeletével. A hallgatók a gyakorlat során többször elindítják és leállítják a reaktort, különböző teljesítményszinteket állítanak be, kézi és automata módban üzemeltetik a reaktort, és különböző reaktorfizikai effektusokat ismernek meg. A gyakorlat során az alábbi dolgokat mutatjuk be: Szabályozó rudak egymáshoz viszonyított értékessége; Kritikus rúdhelyzet teljesítményfüggése, visszacsatolások; Szabályozórúd értékesség pozíciófüggése; Hasadási kamrák beütésszámának teljesítményfüggése; Éles biztonságvédelmi működés.

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: Reaktorüzemeltetési gyakorlat (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nukleáris Technikai Intézet, Oktatóreaktor