Atomerőművek II.

BOROS ILDIKÓ – tanársegéd, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nukleáris Technikai Intézet
CSIGE ANDRÁS – mesteroktató, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nukleáris Technikai Intézet

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 18 óra; Számonkérés: kollokvium

Atomreaktorok felépítése, a láncreakció gyakorlati megvalósítása. Termohidraulikai alapok: hőfejlődés, hőmérsékleti viszonyok az üzemanyagpálcában. Remanens hőfejlődés, hő elszállítása az üzemanyagból. Teljesítménysűrűség térbeli eloszlása az aktív zónában. A gyakorlatban alkalmazott üzemanyagok, moderátor- és hűtöközegek, neutronabszorbens anyagok bemutatása. Atomerőművek fő típusai: forralóvizes (BWR), nyomottvizes (PWR), nyomott csöves nehézvizes (CANDU) és grafit moderátoros (RBMK) reaktortípusok bemutatása. Reaktorgenerációk: atomerőművek múltja, jelene és jövője. A 3. generációs atomerőművek fő jellemzői és típusai. Fő 3. generációs reaktortípusok (EPR, AP1000, VVER-1200). Az atomenergetika szerepe és várható jövője a villamosenergia-ellátásban. Nyomottvizes atomerőművek fő rendszerei. Primer köri főberendezések: reaktor (üzemanyag, szabályozó rudak, reaktortartály és annak belső szerkezeti elemei), térfogatkompenzátor,  stb.  Szekunder köri főberendezések: gőzfejlesztő, turbina, kondenzátor. Atomerőművek hűtése: kondenzátor- és biztonsági hűtővízrendszerek. Végső hőnyelők lehetséges típusai. Frissvizes és hűtőtornyos hűtés összehasonlítása. Konténmentek: konténment épületek funkciói, fő rendszerei. konténment átvezetések. Fontosabb konténment típusok. Konténment meghibásodási folyamatok. Konténment-hűtési és olvadékcsapda koncepciók, konténment szűrt leeresztés. Üzemzavari hűtőrendszerek (üzemzavari zóna- és konténment hőelvonó rendszerek) és súlyosbaleset-kezelési rendszerek korszerű atomerőművekben.

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: Atomerőművek II. (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet