Nukleáris üzemanyagciklus

DR. SZIEBERTH MÁTÉ – tanszékvezető-helyettes egyetemi docens, Budapesti Műszaki és Gazdadágtudományi Egyetem, Nukleáris Technikai Intézet

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 6 óra; Számonkérés: évközi jegy

Bevezetés, történeti visszatekintés. A nukleáris üzemanyagciklus felépítése. Uránforrások és készletek. Az uránércek bányászata és feldolgozása. Izotópdúsítási technológiák. Fűtőelem-gyártás. Az atomerőművek üzemanyag-hasznosítási jellemzői. Termikus reaktorral szerelt atomerőművek. Gyorsreaktorral szerelt atomerőművek. Üzemanyag-viselkedés a kiégés során, fűtőelem-meghibásodások és kimutatásuk. A kiégett üzemanyag jellemzői, kezelése és elhelyezése. Reprocesszálási technológiák. Transzmutációs technológiák. Kiégett üzemanyag kezelésének biztonsági kérdései. Lehetséges nukleáris üzemanyagciklusok: nyitott üzemanyagciklus, nyitott üzemanyagciklus MOX visszaforgatással, zárt üzemanyagciklus, kétrétegű zárt üzemanyagciklus. Atomerőmű-rendszerek üzemanyag-gazdálkodási jellemzői.

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem : Nukleáris üzemanyag-ciklus (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet