Atomerőművi vegyészeti ismeretek

DR. ÁRPÁD ISTVÁN – egyetemi adjunktus, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

Félév: II. félév; Kontakt óraszám: 10 óra; Számonkérés: kollokvium

A hallgatók megismerkednek a VVER típusú atomerőmű primer és szekunderköri vízoldali eróziós korrózió megértéséhez szükséges korróziós és vízkémiai alapokkal, az eróziós korrózió okozta problémákkal, a korrózió-termékek transzportjával. Megismerkednek az üzemeltetés során alkalmazott primer és szekunderköri vegyészeti technológiával és üzemvitellel, valamint a hozzájuk kapcsolódó, alkalmazott víztisztítási technológiákkal. Megismerkednek a kondenzátor és a szekunderkör közötti, a primer- és a szekunderkör közötti szivárgás, valamint a fűtőelem sérülésből adódó primerköri szennyezésekkel és azok hatásával, észlelésével. A továbbiakban ismereteket szereznek a radioaktív szennyeződések, berendezések és alkatrészek felületéről történő, eltávolításának technológiájáról, az un. dekontaminálási technológiákról. Végül ismereteket szereznek a modern, nagytisztaságú pótvízkészítési technológiáról is, ami külön üzemegységként biztosítja a primer- és a szekunderkör technológiai pótvíz igényét.

• Debreceni Egyetem, Pannon Egyetem: Atomerőművi vegyészeti ismeretek (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet