Üzemtani alapismeretek

BABCSÁNY BOGLÁRKA – tudományos segédmunkatárs, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nukleáris Technikai Intézet

Félév: II. félév; Kontakt óraszám: 10 óra; Számonkérés: évközi jegy

Inherens biztonság és annak kapcsolata az alulmoderáltsággal. Egyszerű, a négyfaktor-formulából kiinduló reaktorfizikai megfontolások segítségével a hallgatók megértik, hogy mi a kapcsolat egy erőművi reaktorban lévő moderátor hőmérséklete, bórsavkoncentrációja és az alul-felülmoderáltság állapota között. Reaktivitástényezők. Definiáljuk a moderátor és az üzemanyag hőfoktényezőjét, az utóbbit a rezonancia-vonalak kiszélesedéséhez kapcsolva. Bemutatjuk az izotermikus és a teljesítménytényező fogalmát, alapvető mérési módszerét. Xenon-mérgezettség. A hallgatók megértik a xenon-135-nek, mint reaktorméregnek az időbeli viselkedését, a reaktor üzemeltetésére való hatását (reaktor-indulás, leállítás, teljesítményváltoztatás). Kitérünk a térbeli xenon-lengés jelenségére. Zónamonitorozás. Bemutatjuk az in- és excore detektorrendszerek legfontosabb jellemzőit, az alkalmazott detektortípusokat. Reaktor szabályozása. A hallgatók megtanulják a szabályozórudakkal/kazettákkal és a bórsavval történő szabályozás fő jellemzőit, különbségeit. Fűtőelemek viselkedése. Bemutatjuk, hogy a fűtőelemekben lévő üzemanyag-pasztillák, illetve azok burkolata hogyan változik a reaktorban töltött életük során. Kitérünk a normál üzemi sérülésekre és azok detektálására.

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: Üzemtani alapismeretek (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet

Debreceni Egyetem Műszaki Kar