Atomerőművek I.

DR. SZASZÁK NORBERT – egyetemi adjunktus, Miskolci Egyetem, Energetikai és Vegyipari Gépészeti Intézeti

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 16 óra; Számonkérés: kollokvium

Energetikai és erőművi bevezetés: Körfolyamat elemzés és veszteségfeltárás (RANKINE-CLAUSIUS és egyenértékű CARNOT-körfolyamat; termodinamikai szemléletmódok bemutatása: előnyök, hátrányok, CARNOT-körfolyamat valós expanzióval; irreverzibilitási mutató). Erőmű strukturális felépítése, az energiaátalakítás folyamata (alrendszerek, blokkdiagram, mennyiségi-, minőségi veszteségek, SANKEY-diagram, eredő ha-tásfok (8-éta formula, önfogyasztás). Az erőművi energiaátalakítás során fellépő minőségi veszteségek bemutatása. A hatásfoknövelés módszerei: Frissgőznyomás növelésének hatása a reverzibilis telítettgőzös körfolyamatra (részhatásfokok, termikus-, gazdasági optimumok/korlátok, tipikus alkalmazási tartományok). Kondenzációs hőmérséklet csökkentésének hatása a reverzibilis a reverzibilis telítettgőzös körfolyamatra (részhatásfokok, termikus-, gazdasági optimumok/korlátok, tipikus alkalmazási tartományok – határvákuum). Nyomottvizes atomerőművi körfolyamat sajátosságai. A nyomottvizes atomerőmű sajátos technológiai rendszerei (primer és szekunder kör), azok elhatárolása és technológiai együttműködése. Gőzfejlesztés a nyomottvizes atomerőműben. Újrahevítés alkalmazása nyomottvizes atomerőművekben (kapcsolás, T-s diagram, alkalmazás oka/célja, hatásainak vizsgálata, mechanikus gőzszárítás). Tápvíz-előmelegítés alapfogalmai. Tápvíz-előmelegítés elmélete, alapfogalmai. Az ideális előmelegítés. Nem ideális előmelegítés telítettgőzös atomerőművi gőzkörfolyamatban. Tápvíz-előmelegítő rendszer kialakítása. Alapvető strukturális felépítés, a táp-vízelőmelegítő rendszer kialakításának alapelvei, a nyomottvizes atomerőművi körfolyamatban alkalmazható megoldások (keverő/felületi, előrekeverés, kaszkád, vegyes, értékelés: termikus „jó-ág” / üzembiztosság). Optimális fokozatszám, fokozatbeosztás és felületnagyság meghatározásának elvei, atomerőművi sajátosságok érvényesítése. Nagynyomású tápvízelőmelegítő-rendszer felépítése (segéd-előmelegítő típusok, alkalmazásának oka, főáramkörű/mellékáramkörű kapcsolások, előny – hátrány). Termikus gáztalanítás: Termikus gáztalanítás (cél, alacsony/magas nyomású, állandó/változó nyomású, tápszivattyú és táptartály összekapcsolása, a tápszivattyú hajtásának lehetőségei). Erőművek üzeme. Alapvető terhelésváltoztatási módszerek (teljesítményszabályozás) az atom-erőművi körfolyamatban és ennek hatása a körfolyamat jellemzőire.

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Dunaújvárosi Egyetem, Miskolci Egyetem:  Atomerőművek I. (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet