Amit tudni kell a Gépészmérnöki mesterszakról
A Debreceni Egyetem Műszaki Karán a gépészmérnöki mesterszakot 2017. februárjától indítottuk el termeléstámogató specializációval. Duális képzésünk sikerének köszönhetően 2018. februárjától a gépészmérnöki alapszak mellett a gépészmérnöki mesterszak duális képzési formában is elérhető lett jelentkezőink számára. Vállalati igényekre alapozva - a termeléstámogató specializációval párhuzamosan - műanyag fröccsöntő specializációt indítottunk a 2019/2020. tanév tavaszi félévétől magyar nyelven.
Kreditelismerés
A sikeres felvétel feltétele, hogy a korábbi felsőfokú tanulmányok beszámíthatók legyenek az adott mesterszakon. Az előtanulmányok teljes kreditértéken számíthatóak be gépészmérnöki alapszakon végzettek esetén. Egyéb előképzettségek esetében kreditelismerési eljárás szükséges, melynek részleteiről az alábbi tájékoztatóban olvashat.
- Tájékoztató a kreditelismerési eljárásról a DE MK gépészmérnöki mesterszakán
- Általános tudnivalók a kreditelismerésről
- Kreditelismerési kérelem
További tájékoztatásért a kreditelismeréssel kapcsolatban kérjük, hogy keresse Dr. Pálinkás Sándor, főiskolai docenset a palinkassandor@eng.unideb.hu email címen.
Felvételi elbeszélgetés: 2024. június 13.
Motivációs levél beküldési határideje: 2024. június 10.
A gépészmérnöki mesterszakra jelentkezőknek a felvételi vizsga részeként motivációs levelet kell benyújtani 2024. június 10-ig palinkassandor@eng.unideb.hu email címre. A motivációs levél célja a jelentkező szakmai tájékozottságának, munkatapasztalatának felmérése, továbbá az MSc tanulmányaival kapcsolatos elképzeléseinek, az eddigi tanulmányai alatt végzett szakmai tevékenységeinek (TDK, külföldi részképzés, stb.) megismerése.
A felvételi beszélgetést kiváltó motivációs levél alapján maximum 40 pont szerezhető.
Felvételi pontok számítása
Mesterképzésben legfeljebb 100 pont szerezhető, amely az alábbi részpontokból adódik össze
- 1. oklevél minősítése alapján max. 30 pont (oklevél minősítése x 6, azaz pl. jeles minősítésű diploma esetén 5×6, vagyis 30 pont),
- 2. felvételi vizsga, maximum 40 pont
- 3. többletpontok, maximum 30 pont
Többletpontok:.
- Esélyegyenlőségi maximális pont: 10 pont – fogyatékosság: 6 pont – gyermekgondozás: 6 pont – hátrányos helyzet: 2 pont
- 2. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 10 pont
- 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 5 pont
- 3. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 5 pont
- 3. nyelvvizsga / szakmai felsőfokú (C1) komplex: 10 pont
- intézményi TDK 1-3. hely: 10 pont
- OTDK 1-3. hely: 10 pont
A jogszabályi minimum ponthatár idén mesterképzések esetében 50 pont.
A pontszámítás részletes szabályai és a jelentkezést érintő egyéb információk megtalálhatók a felsőoktatási felvételi eljárás hivatalos honlapján, a www.felvi.hu oldalon.