Szilárdságtani feladatok végeselemes vizsgálata I.

DR: MANKOVITS TAMÁS – tanszékvezető egyetemi docens, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

HURI DÁVID – tanársegéd, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 15 óra; Számonkérés: évközi jegy

A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a végeselemes modellezés folyamatát, kitérve a döntési szakaszra, előkészítési (preprocesszálás), megoldási és kiértékelése (posztprocesszálás) szakaszokra. A félév során a hallgatók párhuzamosan ismerkedhetnek meg ezen folyamatok elvégzéséhez szükséges elméleti háttérrel, továbbá az elméleti tudáshoz kapcsolódó mintafeladatok megoldásával gyakorlati tapasztalatra is szert tehetnek végeselemes rendszert alkalmazva. Geometriai modellek és előállításuk, geometriai egyszerűsítések, szimmetria feltételek alkalmazása, 2D-s és 3D-s modellek alkalmazása. Hálókészítés lépései, a feszültséganalízis elemei, az elem mérete, a háló lokális finomítása, strukturált háló létrehozása, hálózásnál előforduló hibák. Anyagmodellek létrehozása, linearitás, homogenitás, irányfüggőség. Terhelések, perem- és kezdeti feltételek. Alkatrészek közötti kapcsolatok (súrlódásmentes és súrlódásos érintkezés, ragasztott kapcsolatok). A szimuláció főbb beállításai és futtatása. Az eredmények lekérdezése és kiértékelése. Gyakorlati feladatok megoldása.

• Mankovits T., Huri D.: Modellezés és szimuláció (A lineáris rugalmasságtan és a végeselem-módszer), Debreceni Egyetem, Debrecen, 2015. (elektronikus jegyzet)
  • Tamás P., Bojtos A., Décsei-Paróczi A., Fekete R-T.: Végeselem módszerek, BME MOGI, Budapest, 2014.
  • Kovács Á., Moharos I., Oldal I., Szekrényes A.: Végeselem-módszer, Typotex Kiadó, Budapest, 2011. (elektronikus jegyzet)
  • Szabó T.: Alkalmazott mechanika – Végeselem-módszer alkalmazásai, Miskolci Egyetem, Miskolc, 2003.

Debreceni Egyetem Műszaki Kar