Roncsolásmentes vizsgálati eljárások és alkalmazások I.

DR. BARKÓCZYNÉ DR. GÖNGYÖSI SZILVIA –  adjunktus, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék
SZŰCS PÁL - elnökségi tag, Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség
DR. PÓR GÁBOR - főiskolai tanár, Dunaújvárosi Egyetem, Műszaki Intézet Gépészeti Tanszék
BODOLAI TAMÁS - elnökségi tag, Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség
SKOPÁL ISTVÁN - elnökségi tag, Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség

Félév: 1. félév; Kontakt óraszám: 20 óra; Számonkérés: évközi jegy

A roncsolásmentes vizsgálatok célja és helye a mérnöki szerkezetek épségének biztosí-tásában. Az ipari gyakorlatban használt, hibakereső és anyagtulajdonság meghatározó roncsolásmentes vizsgálati eljárások. Az egyes eljárások fizikai alapelvei (kapillaritás, mágneses szórt fluxus, örvényáramok, elektromágneses hullám intenzitás-gyengülés, akusztikai törvényszerűségek, tömörségvizsgálatok). A vizsgálati eljárások csoportosítása különböző szempontok szerint (pl. felületi / térfogati, aktív / passzív, jelzőanyag és/vagy energia közlés / jelzőanyag és/vagy energia közlés nélkül).A roncsolásmentes vizsgálati eljárások evolúciója: a minőség-ellenőrzés (Quality Control, QC) típusú és a további üzemeltetésre való alkalmasságmegítélésére szolgáló (Fitness-for-Service, FFS) vizsgálatok. A QC és az FFS típusú vizsgálatok közös jellem-zői és a köztük lévő eltérések.

• „Leonardo” tanfolyami kézikönyvek, MAROVISZ, 2014.
  • VT, PA UT, Digitális RT tankönyvek, MAROVISZ, 2018.
  • ASM Handbook, Volume 17: Nondestructive Evaluation and Quality Control, ASM International, 1992.
  • R. Link, N. Riess: Non-destructive Material Testing, Surface Crack Detection, Herlling GmbH, 2014.