Roncsolásmentes vizsgálatok modellezése és szimuláció

DR. PÁLINKÁS SÁNDOR –  főiskolai docens, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék
BÉZI ZOLTÁN - Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.

Félév: 2. félév; Kontakt óraszám: 12 óra; Számonkérés: gyakorlati jegy

A roncsolásmentes vizsgálatok f szimulálhatósága, ennek céljai és megvalósíthatósá-gának korlátai. A kereskedelmi forgalomban megjelent szoftvercsomagok rövid átte-kintése, alkalmazhatósági területei, a beépített modulok és ezek szolgáltatásai. Hazai tapasztalatok a szimulációs szoftvercsomagok alkalmazásában. Hazai centrumok, ipari alkalmazások a nyomástartó edények és nukleáris berendezések területén. Hazai és Európai képző helyek és programcsomagok. Specifikus vizsgálati eljárások, vizsgálati metodika (pl. vasúti sínek vizsgálata, nyomástartó edények, csonkok, különböző he-gesztett varratok, mint hosszanti, körkörös, spirál) kidolgozásának sajátosságai és le-hetőségei. A CIVA roncsolásmentes szimulációs szoftver képességeinek bemutatása, egyszerű példafeladatok. Szimulációs szoftverek szerepe a roncsolásmentes vizsgála-tok megbízhatóságában. Vizsgálatokat befolyásoló paraméterek a különböző roncsolásmentes vizsgálatok esetén (Metamodellek készítése szimulációs szoftverrel). A roncsolásmentes vizsgálatok statisztikai indikátorai (pl.: POD, PFA). A POD (Probability of detection) görbék becslésének jelentősége, módszerei (Signal Response és Hit/Miss analízis). Szabványi hátterek. Szimulációval segített POD görbék készíté-sének bemutatása.

• ASM Handbook, Vol. 17: Nondestructive Evaluation and Quality Control.. ASM In-ternational, 1996.
  • Knud G. Boving (editor): NDE Handbook. Non-destructive examination methods for condition monitoring, 1989. Butterworths
  • Foucher F.: An overview of validation campaigns of the CIVA simulation software, ECNDT, 2018.
  • Chapuis B.: Best Practices for the Use of Simulation in POD Curves Estimation, 2017.
  • Koskinen T.: Hit/Miss POD with Model Assisted and Emulated Flaws, ECNDT, 2018.
  • Standards: ASME (Boiler & Pressure Vessel Code, DNVGL-ST-F101 (for submarine pipeline systems), RSEM (French nuclear sector), ENIQ Report 41 (Best Practices on POD Curves), ENIQ Report 24 (Recommended practice for influential/essential parameters), Military Handbook 1823A