Roncsolásmentes vizsgálatok megbízhatósága

FÜCSÖK FERENC - Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség
KLAUSZ GÁBOR - Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség

Félév: 2. félév; Kontakt óraszám: 14 óra; Számonkérés: kollokvium

Tervezési koncepció fejlődése, biztonságos élettartamra tervezés, hibatűrő tervezés. Kvantitatív roncsolásmentes vizsgálat (Q-NDE) kialakulás, hajtóerő, jellemzők. Vizsgálat megbízhatóság elemei: alkalmazhatóság, reprodukálhatóság, megismételhetőség, teljesítőképesség. POD (Probability of Detection), ROC (Reliability Operating Characteristic), PFC (Probability of Fals Call). POD görbe felvétele hagyományos módon, szimulációval. Megbízhatóság befolyásoló tényezői: vizsgálati technológia, technológia alkalmazása, emberi tényező, ezek szerepe. A vizsgálat meg-bízhatóságának mérése, fejlesztése. Roncsolásmentes vizsgáló rendszer (technológia, vizsgáló eszköz, vizsgáló személy) minősítése. Amerikai és európai koncepció. A vizsgálatminősítési folyamat elemei (műszaki specifikáció, műszaki bizonyítás, gyakorlati vizsga).

• Előadás anyaga
  • European Methodology for Qualification of Non-Destructive testing, Issue 4, ENIQ Report No 61, 2019.
  • Tóth László – Serge Crutzen: Roncsolásmentes vizsgálatok, azok megbízhatósága és következményei, Miskolci Egyetem 1999, TEMPUS S_JEP_11271 projekt,  http://mek.oszk.hu/01100/01189/