Korszerű állapotellenőrzés

DR. TRAMPUS PÉTER –  professzor emeritusz, Dunaújvárosi Egyetem
DR. LADÁNYI PÉTER - Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség

Félév: 2. félév; Kontakt óraszám: 13 óra; Számonkérés: kollokvium

Károsodások korai detektálásának fizikai háttere, a koncepció (Proactive Management of Materials Degradation) kialakulása és jelentősége, első sorban a nyomástartó berendezések és csővezetékek üzemeltetésben. A koncepciót kiszolgáló roncsolásmentes vizsgálati módszerek. Feszültségkoncentrációs helyek kialakulása a gyártás és üzemeltetés során és hatásuk.Feszültségkonzentrációs helyek és a károsodás összefüggése. A fémek mágneses memóriája (Metal Magnetic Memory, MMM) eljárás és technika ismertetése, mérési  módszerei (kontakt és non-kontakt MMM módszer, eltakart csővezetékek vizsgálata). A Structual Health Monoitoring (SHM) célkitűzése, elve és fizikai megvalósítása (hardver, szoftver). SHM gyakorlati alkalmazási példák. A jövő útja: SHM és NDT konvergenciája.

• L. J. Bond: Moving Beyond Nondestructive Examination to Proactive Manage-ment of Materials Degradation, J Pressure Vessel Technology, February 2012.
  • V.T. Vlasov, A.A. Dubov. Physical bases of the metal magnetic memory method. 2-nd edition. Moscow: Publishing House "Spektr", 2019. 394 p.
  • V.T. Vlasov, A.A. Dubov. Physical theory of the "strain-failure" process. Part I. Physical criteria of metal’s limiting states. Moscow: Publishing House "Spektr", 2013. 488 p.
  • V.T. Vlasov, A.A. Dubov. Physical theory of the "strain-failure" process. Part II. Process thermodynamics. Moscow: Publishing House "Spektr", 2016. 223 p.
  • Understanding and Mitigating Ageing in Nuclear Power Plants (ed. P. Tipping), Woodhead Publishing, 2010.
  • K. Worden et al.: The fundamental axioms of structural health monitoring, Proc. R. Soc. A (2007) 463, p. 1639-1664.