Biztonság, megbízhatóság, kockázat

DR. TÓTH LÁSZLÓ – ny. egyetemi tanár, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

Félév: 1. félév; Kontakt óraszám: 13 óra; Számonkérés: kollokvium

Kockázatalapú szemlélet érvényesülése a mindennapi életünkben tudatos alkalmazási területeinek történelmi fejlődése. Kockázat értelmezése és menedzselésének alapelvei. A szemléletmód működésének, alakalmazásának feltételei, tenndenciái. Hol áll Európa e terület oktatásában. Biztonság-megbízhatóság-kockázat egysége a mérnöki gondolkodásmódban. A kockázatalapú szemlélet bevezetésének szabványi háttere. ISO 31000 és ISO 31010 mint alapszabványok. A mérnöki rendszerek biztonságának költséghatékony biztosításának eszközrendszere: kockázat alapú periódikus felülvizsgálatai (RBI) és a megbízhatóságalapú karbantartás (RCM) alapelvei, valamint ezek alkalmazási területei. Nyomástartó rendszereknél alkalamazott szabványos haáttér, API 581. Európai szabványok (ISO/TC 262, MEN-EN-16991, ISO 31050, EWF-640-18). A kockázatelemző egységek helye, szerepe a vállalati struktúrákban.

• J D Andrews, T R Moss: Reliability and Risk Assessment. Professional Engineering Publishing Limited. London.2002.
  • A M Smith at all: RCM- Gateway to World Class Maintenance. Elsevier. 2004.
  • J Levitt: Managing Maintenance Shutdowns and Outages. Industrial Press Inc. 2004.
  • V Narayan: Effective Mintenace Management. Risk and Reliability Strategies for Optimizing Performance. Industrial Press Inc.2004.
  • D J. Smith: Reliability Maintainability and Risk. Practical Methods for Engineers including Reliability Centred Maintenance Safety-related Systems. Butterworth. 2000.
  • T Wireman:: Maintenance Management and Regulatory Compliance Strategies. Industrial Press. 2003.
  • Szabványok: API 581, ISO-MSZ 31000, ISO.MSZ 31010
  • Kockázatkezelési Kézikönyv, 2013. (www.trusted.hu)