Üzemeltetési körülmények - Anyagok károsodása II.

DR. TRAMPUS PÉTER –  professzor emeritusz, Dunaújvárosi Egyetem
DR. TÓTH LÁSZLÓ - ny. egyetemi tanár, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

Félév: 2. félév; Kontakt óraszám: 11 óra; Számonkérés: kollokvium

Mérnöki szerkezetek üzemeltetési körülményei, meghatározó károsodási folyamatok. Meghibásodási statisztikák és gazdasági kihatások. Nemzetközi kitekintés a neutron és korróziós káresetekre, ezek következményeire. Nemzetközi szervezetek honlapjai, adat- és információtartalmaik. Neutron besugárzás hatása az anygok viselkedésére. Nukleáris berendezések károsodási mechanizmusai. Az elridegedési folyamatot befolyásoló üzemi paraméterek és hatásuk. Korróziós károsodások és ezek gazdasági jelentősége. Korrózió típusai és vizsgálati szabványai. Megujuló energiaforrások berendezéseinek károsodási típusai. Mikrobiológiai korrózió típusai. Korróziós károsodások és a mindennapi élet (két fém csatlakozása, távfűtés, radiátor anyaga, stb.). Korróziós repedésterjedés kvázistatikus és ismétlődő terhelés esetén.

• ASM Handbook, Vol. 19:Fatigue and Fracture. ASM International, 1996.
  • J.H. Beynon, M.W. Brown, T.C. Lindley, R.A. Smith, B. Tomkins: Engineering Against Fatigue. A.A. Balkema/Rotterdam, 1999.
  • Prohászka J.: A fémek és ötvözetek mechanikai tulajdonságai. Műegyetemi Ki-adó, Budapest, 2001.
  • Tóth L.: Fracture Mechanics and Engineers, Éditions universitaires européennes. 2018. p.274
  • Understanding and Mitigating Ageing in Nuclear Power Plants. (ed. P G Tipping), Woodhead Publishing Limited, 2010.
  • Handbook of Case Histories in Failure Analysis. ASM International. 1994.