Üzemeltetési körülmények – Anyagok károsodása I.

DR. TÓTH LÁSZLÓ –  ny. egyetemi tanár, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

Félév: 1. félév; Kontakt óraszám: 16 óra; Számonkérés: évközi jegy

Mérnöki szerkezetek üzemeltetési körülményei, meghatározó károsodási folyamatok. Meghibásodási statisztikák és gazdasági kihatások. A kifáradás hatására bekövetkövetkező törések és sajátosságaik (kisciklusú-, nagyciklusú- és gigaciklusú fáradás). Kifáradási határ léte és nemléte. Méretezési alapelvek a kifáradási határra. Fáradásos repedésterjedés. Külső körülmények (hőmérséklet, feszültséggyűjtési tényező, terhelés frekvenciája). Anyagjellemzők korrelációs kapcsolatrendszere. Törés növelt hőméréskleteken. Kúszási mechanizmusok és befolyásoló paraméterek. Kúszási anygjellemzők. Repedés terjedéssel szembeni anygjellemzők. Törés alacsony hőmérsékleteken, rideg törés és sajátosságai. Rideg törések kiküszöbölésének lehetőségei.

• ASM Handbook, Vol. 19:Fatigue and Fracture. ASM International, 1996.
  • J.H. Beynon, M.W. Brown, T.C. Lindley, R.A. Smith, B. Tomkins: Engineering Against Fatigue. A.A. Balkema/Rotterdam, 1999.
  • Prohászka J.: A fémek és ötvözetek mechanikai tulajdonságai. Műegyetemi Ki-adó, Budapest, 2001.
  • Tóth L.: Fracture Mechanics and Engineers, Éditions universitaires européennes. 2018. p.274
  • Handbook of Case Histories in Failure Analysis. ASM International. 1994.