Törésmechanikai alapelvek, anyagjellemzők

DR. TÓTH LÁSZLÓ –  ny. egyetemi tanár, Debreceni Egyetem Műszaki Kar,Gépészmérnöki Tanszék

Félév: 1. félév; Kontakt óraszám: 10 óra; Számonkérés: kollokvium

A szilárd testekben lévő repedések környezetében terhelés hatására kialakuló feszült-ségállapot mechanikai tárgyalásának lehetőségei. Lehetséges törési kritériumok. A rugalmasságtan síkbeli feladatainak megoldási lehetőségei, a lineárisan rugalmas tö-résmechanika alapelvei, a feszültségintenzitási tényező fogalma, meghatározásának lehetőségei (kézikönyvek, számítógépes adatbankok, internetes források, szoftvercso-magok a numerikus számításokra). A repedéscsúcs környezetében kialakuló mechani-kai állapot síkbeli és térbeli terhelés esetében. A repedéscsúcs környezetében kialakuló képlékeny zóna és annak figyelembevételének lehetőségei. Nemlineárisan rugalmas törésmechanika alapelvei, a J-integrál. A technológiai maradó feszültségek (hegesz-tés, felületi képlékenyalakítás, stb.) figyelembevételi lehetőségei a repedések várható hatásának megítélésében. Stabil repedésterjedés kvázi-statikus és ismétlődő terhelés esetén, anyagjellemzők. Repedésterjedés sajátosságai kúszás esetén. A repedésszerű hibák veszélyességének megítélésére alkalmas mérnöki módszerek, szoftvercsoma-gok, európai, amerikai és japán szabványok, előírások, valamint a detektálás eljárásai, korlátai. A tárgy felvételéhez szükséges előképzettség: gépészmérnöki vagy kohómér-nöki szintű mechanikai esetleg törésmechanikai ismeretek.