Üzemeltethetőség megállapításának mérnöki módszerei

DR. SZÁVAI SZABOLCS – egyetemi docens, Miskolci Egyetem, Gép és Terméktervezési Intézet

Félév: 1. félév; Kontakt óraszám: 13 óra; Számonkérés: évközi jegy

A mérnöki szerkezetek biztonságos üzemeltethetőségi feltételeit meghatározó, egymással kölcsönhatásban lévő főbb paraméterek: az üzemi körülmények, az anyag és annak károsodási folyamatai, az üzemi feltételek hatására, a szerkezetekben kialakuló globális és lokális feszültségi állapot. A szerkezetek károsodási típusai, a főbb szerkezet- és terhelés-specifikus meghibásodási okok. A szerkezetekben levő különböző jellegű hibáknak (geometriai és anyagfolytonossági) az üzemeltethetőség feltételeire gyakorolt hatásának értékelési módszerei. Romlási folyamatokból, folytonossági hibák növekedéséből származó élettartam korlát meghatározása. Esettanulmányok a különböző típusú hibák hatásának értékelésére (korróziós hibák nyomástartó edényekben és csővezetékekben, repedés jellegű hibák, hegesztett varratok jellegzetes hibái stb.). Szabványok, szakmai előírások. A lehetséges törések két határesetét (ridegtörés és képlékeny összeomlás) egyaránt figyelembe veendő un. mérnöki eljárások fejlesztésére az EU kutatási pályázatai nagy hangsúlyt fordítottak. Így különböző eljárások kidolgozására került sor az elmúlt két évtizedben (SINAP, FITNET), amelyek mára szabványokban kerültek megfogalmazásra.

• Zolnay,G. - Tóth,L.(szerk.): Fémek és szerkezetek törése, Alkalmazott törésme-chanika, Gépipari Tudományos Egyesület. Budapest, 1986.
  • Blumenauer,H. - Pusch,G.: Műszaki törésmechanika, Műszaki Könyvkiadó, Bu-dapest, 1987.
  • ASM Handbook, Vol. 19:Fatigue and Fracture. ASM International, 1996.
  • Broek, D.: The Practical Use of Fracture Mechanics, Kluwer Academic Publishers, London, 1988.
  • Lenkeyné Biró Gy. - J. G. Blauel - L. Hodulak - S. Reale: R6 módszer és gyakorlati alkalmazása, Miskolci Egyetem, 1999.
  • M. Kocak (Editor): FITNET, Fitness-for Service, Fracture, Fatigue, Creep, Corrosion. VOL. I és VOL. II. Isbn 978-3-940923-00-4, www.eurofitne.org