Végeselem-módszer alapjai

DR. MANKOVITS TAMÁS – tanszékvezető egyetemi docens, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

Félév: 1. félév; Kontakt óraszám: 8 óra; Számonkérés: kollokvium

A kontinuummechanika alaptörvényei, anyagegyenletei  és a feladatok megoldásának alapvető numerikus módszerei: a végeselem-módszer és a peremelem-módszer. A végeselem-módszer fogalma, kialakulásának történeti áttekintése. Elérhető programcsomagok összehasonlítása. A végeselem-módszer alkalmazási területei különös tekintettel a kifáradásra és a repedésszerű hibákat tartalmazó szerkezeti elemek megbízhatóságának becslésére.

• Mankovits T., Huri D.: Modellezés és szimuláció (A lineáris rugalmasságtan és a végeselem-módszer), Debreceni Egyetem, Debrecen, 2015. (elektronikus jegyzet)
  • Béda Gy., Kozák I., Verhás J.: Kontinuummechanika, Műszaki Könyvkiadó, Bu-dapest, 1986.
  • Szeidl Gy.: A peremelem módszer integrálegyenletei, Miskolci Egyetem, Miskolc, 1999.
  • Tóth L.: A törésmechnika alapelvei, Miskolci Egyetem, Miskolc, 1999.