Mérési gyakorlat

DR. UJVÁRI BALÁZS – egyetemi adjunktus, Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar, Fizikai Intézet, Kísérleti Fizikai Tanszék

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 8 óra; Számonkérés: évközi jegy

Elméleti háttér: Alfa-, béta-, gamma- és neutronsugárzás kölcsönhatása az anyaggal. Detektorok osztályozása, az osztályozás szempontjai, intenzitásmérés, dózismérés, energiaanalízis. Gázionizációs detektorok működésének alapfolyamati, ionizáció, gerjesztés, diffúzió, rekombináció. A gázionizációs detektorok szerkezeti elemeivel szemben támasztott követelmények. Ionizációs kamra, proporcionális számlálók működési elve és gyakorlati alkalmazási lehetőségeik. Geiger-Müller számlálócső működése és gyakorlati alkalmazási lehetőségei. A szcintilláció mechanizmusa, szcintillációs detektorok felépítése. A fotoelektronsokszorozó működése. A szcintillátorok jellemzői. Szervetlen szcintillációs kristályok szerves szcintillátorok, folyadékszcintillátorok. Alfa-, béta-, gamma-, neutron sugárzás detektálása szcintillációs detektorokkal. Alkalmazási lehetőségek. Félvezető detektorok működésének alapelvei, félvezető anyagok jellemzése. Félvezető detektorok fajtái és ezek jellemzése (felületi záróréteges, felületi diffúziós, belső diffúziós, nagytisztaságú félvezető detektorok). Félvezető detektorok tulajdonságainak összefoglalása. Alkalmazási lehetőségek. Mérési eredmények kiértékelése. Energiaspektrumok dekomponálása, hibaszámítás. Elektronikus mérőműszerek; erősítők, számlálók, ratemeter. Dozimetriai célú mérőeszközök. Egycsatornás - sokcsatornás energiaanalizátor.
Gyakorlat: GM-cső karakterisztikája. Abszolút béta-aktivitás meghatározása. Környezeti gamma dózisteljesítmény mérése. Gamma-sugárzás abszorpciója (CT), vastagságmérés. Gamma spektrometria (mérés szcintillációs, félvezető detektoros gamma-spektrométerrel – talaj, építőipari alapanyagok,…). Alfa-spektrometria, alfa-hatótávolság.

• Pécsi Tudományegyetem, Pannon Egyetem: Mérési gyakorlat (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet