Mechanikai modellalkotás

DR: HAJDU SÁNDOR – egyetemi docens, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 15 óra; Számonkérés: kollokvium

A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a gépészetben alkalmazott modellezési módszereket, ezek használatát és sajátosságait. A tantárgyban kiemelt szerepet kap a mechanikai modellalkotás sajátosságainak bemutatása. Modellezési alapfogalmak, a modellalkotás elvei. A valóság és a modell kapcsolata. A modellek fogalma és felosztása. A gondolati modellek és az anyagi modellek. A matematikai modellek. Statikus és dinamikus modellek. Lineáris és nemlineáris modellek. Determinisztikus és sztochasztikus modellek. Folytonos idejű és diszkrét idejű modellek. Folytonos paraméterű és diszkrét paraméterű modellek. A mechanikai modellalkotás folyamata és sajátosságai. A terhelési modellek. A mechanikában alkalmazott anyagmodellek. Szerkezeti modellek.

• M. Csizmadia B., Nándori E.: Mechanika mérnököknek - Modellalkotás, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1999.
  • Pokorádi L.: Rendszerek és folyamatok modellezése, Campus Kiadó, Debrecen, 2008.

Debreceni Egyetem Műszaki Kar