Gépészeti szimuláció a terméktervezésben

DR. CZÉGÉ LEVENTE – egyetemi docens, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

SZŰCS IMRE - PLM ügyféltámogatási vezető, Enterprise Communications Magyarország Kft.

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 15 óra; Számonkérés: kollokvium

A tárgy célja a hallgatókkal megismertetni a gépészeti tervezés folyamatát, a módszeres géptervezés jellemzőit, valamint a számítógéppel segített mérnöki tevékenység lehetőségeit és a számítógépes szimuláció alkalmazásának jelentőségét a tervezés egyes fázisaiban. Alapvető tervezési stratégiák, azok jellemzői. A diszkurzív tervezési stratégia folyamata, fő lépései. A termékötlet megszületése, a termék tervezése, a követelményrendszer felállítása, a megoldási elvek keresésének és kombinálásának technikái. A műszaki értékelő eljárások, a megfelelő megoldások kiválasztása. A kialakítás alapszabályai és irányelvei. A számítógéppel segített mérnöki tevékenység eszközei. Virtuális prototípusok alkalmazása.

• Czégé L., Hajdu S., Huri D.: Géptervezési ismeretek, Debreceni Egyetem, Debrecen, 2018. (elektronikus jegyzet)
  • Pahl G., Beitz W.: A géptervezés elmélete és gyakorlata, Műszaki Kiadó, Budapest, 1981.
  • Pahl G., Beitz W., Feldhusen J., Grote K-H.: Engineering Design: A Systematic Approach, Springer-Verlag, London, 2007.
  • Ullman D-G.: The Mechanical Design Process, McGraw-Hill, 2010.
  • Cross N.: Engineering Design Methods: Strategies for Product Design,. 4th edition, John Wiley & Sons, 2008.
  • Váradi K., Horváth I.: Gépészeti tervezést támogató technológiák, Műegyetemi Kiadó, Budapest, 2008.

Debreceni Egyetem Műszaki Kar