Polimerek reológiája és vizsgálata

PROF. DR. MAJOR ZOLTÁN -  intézetigazgató egyetemi tanár, Polymer Product Engineering Institute - Johannes Kepler University Linz

DR. RONKAY FERENC - laboratóriumvezető, Jász-Plasztik Kft.

KÁLLAI IMRE - Head of Engineering, Diehl Aviation Hungary Kft.

DR. HURI DÁVID – laborvezető, DE MK GMT Műanyag és Gumi Anyagvizsgáló Laboratórium

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 15 óra; Számonkérés: évközi jegy

A polimer anyagok anyagvizsgálati eljárásainak megismertetése a hallgatókkal kezdve a szilárd halmazállapottól a feldolgozáshoz szükséges ömledék állapotig. A polimerek szilárdsági és egyéb anyagjellemzői meghatározásához szükséges módszerek elméleti és gyakorlati ismerete. Vizsgálati módszerek, melyekkel a méretezéshez szükséges alapadatokat, anyagjellemzőket lehet meghatározni, továbbá a feldolgozástechnológia sikeres alkalmazásához elengedhetetlen anyagjellemzők, illetve technológiai paraméterek meghatározásához szükséges módszerek bemutatása. A műanyagok folyástani jellemzőinek vizsgálata, mely a feldolgozástechnológiák kiválasztásához és a fröccsöntési szimulációk elvégzéséhez alapvetően szükségesek.

• Cvikovszky T., Nagy P., Gaál J.: A polimertechnika alapjai, BME, Budapest, 2007. (elektronikus jegyzet)
  • Nagy R.: Reológia, Pannon Egyetem, Veszprém, 2012.
  • Tóth S.: Reológia, reometria, Veszprémi Egyetemi Kiadó, Veszprém, 2000.

Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék, Műanyag és Gumi Anyagvizsgáló Laboratórium