Dúll Sándor 1940. március 8-án született Hajdúhadházon.
A középiskolai tanulmányait a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban 1958-ban fejezte be. Rögtön a MÁV-nál kezdte meg szakmai pályafutását, a ranglétrán fokozatosan haladva előre, először forgalmi szolgálatvezető, műszaki rajzoló, önálló tervező-szerkesztő lett. Közben a Budapesti Műszaki Egyetemen közlekedésmérnökként diplomázott 1971-ben, majd okleveles járműjavító szakmérnök végzettséget szerzett 1976-ban. A MÁV Debreceni Járműjavító üzemében főművezetőként, majd osztályvezetőhelyettesi beosztásban dolgozott 1979-ig. Munkája elismeréseként 1974-ben Kiváló Dolgozó kitüntetést kapott.
1979-ben az Ybl Miklós Építőipari Műszaki Főiskolára hívták gépészeti gyakorlóüzemvezetőnek, majd 1982-től gépészeti gyakorlóüzem és laboratóriumok vezető lett.
Mindig törekedett a szakmai továbbképzésére. Külföldi tanulmányutakon (Weimar, Magdeburg, Lipcse, Dresda, Moszkva…stb.) vett részt, hogy a külföldön alkalmazott tanítási módszereket meghonosíthassa az üzemmérnök hallgatók gyakorlati képzésében. Tudományos eredményeit rendszeresen publikálta, szakmai konferenciák állandó előadója volt.
1987-ben a BME Gépgyártás és Javítás szaktudományból műszaki doktori oklevelet szerzett „A toronydaruk szakosított javítóbázisának kialakítása” témában. Főiskolai docensként 1995-től a Gépészeti és Villamossági Tanszék megbecsült vezetője volt. Mindenkit partnerként kezelt, kollégák és hallgatók egyaránt bizalommal fordulhattak hozzá.
1979 óta tevékenyen részt vett az oktatásban: hegesztés, forgácsolás, javítástechnológia, szerelőipari technológia gyakorlatokat vezetett, majd általános és karbantartó gépész, műszaki menedzsment szakokon oktatott általános géptant, gépjavítás, olajvizsgálat, üzemfenntartás témakörben. Számtalan jegyzet megírásával segítette az oktatás színvonalának emelését.
A debreceni gépészmérnöki képzés megmaradása és folyamatos fejlődése szakmai iránymutatása, éleslátása, tettre kész hozzáállása nélkül nem valósulhatott volna meg. A nagymúltú gépészeti szakkiállítás életre hívója és vállalati kapcsolatainak köszönhetően eredményes és sikeres fenntartója volt. Bár hivatalosan 2004-ben ment nyugdíjba, ám azóta is aktív tagja volt a tanszékünk életének.
Dúll Sándor Tanár Úr iránti tiszteletünk és szeretetünk nem múlik el soha. Tanszékünk iránti elköteleződését, a hallgatók iránti emberségességét és életvidám, józan meglátásait örökül hagyta ránk!
In memoriam Dúll Sándor (írta: Homolya György Mihály)
Egy GTE Országos Karbantartási Konferencián Nyíregyházán találkoztunk először 1980-as években. Ő mint a hazai karbantartás elismert szaktekintélye fontos feladatokat vállalt a konferencia lebonyolításában. Abban a szerencsés helyzetben volt részem, hogy az Ő általa vezetett szekcióban kellet megtartani az előadásomat. Ez egy ragyogó alkalom volt, hogy személyesen megismerkedjünk. A kapcsolatunk egyre jobban kiteljesedett, hiszen közismerten nagyon nyitott ember volt a gyakorlati munkában felgyülemlett tapasztalatok hasznosítására, beépítésére az üzemeltetés és karbantartó szakirányú gépészmérnök képzésben. Ennek következménye volt, hogy felkérésére részt vehettem a Diagnosztikai képzés gyakorlati részében.
Évek során pár kollégánk közreműködésével és az anyagi források biztosításával kis lépésekben a vezetése alatt megvalósult a Műszaki Diagnosztikai Labor, amely azóta is folyamatosan korszerűsödik és a műszerpark gyarapszik.
Az elmúlt több mint negyven éves együttműködésünk alatt a szakmai barátságunk nagyon elmélyült és pótolhatatlanná vált.
Kezdeményezői között volt a Karbantartást, Javítást Oktatók Konferencia (KAJAOK) életre hívásának és mindvégig a tevékenységében fáradhatatlanul részt vett.
Az egyetemi kapcsolatunkon kívül szoros, gyümölcsöző együttműködés jött létre közöttünk az SPM Instrument Budapest évenkénti ráckevei szakmai továbbképzésének lebonyolításában. Örömmel vállalta a bevezető előadások megtartását az elmúlt több mint 30 évben. Az egyetemi oktatói tevékenysége előtt Ő is gyakorló mérnökként és vezetőként dolgozott az iparban. Közismerten nagyon közel álltak Hozzá az iparban tevékenykedő szakemberek, nagyon könnyen tudott velük jó kapcsolatot kiépíteni. Ezeken a rendezvényeken nagyon sok szakmai barátságot kötött a résztvevőkkel és a mindennapi életben ezek a kapcsolatok tovább éltek. Sok esetben egy-egy szakmai kérdés megoldásában az ipari kollégák kikérték a véleményét és azt beépítették a mindennapi munkájukba.
Nehéz szavakba önteni a fájdalmat, amelyet elvesztése hozott az életünkbe. Barátsága, segítőkéssége, vicce, tréfás megjegyzései és nevetése örökre nyomot hagytak a szívünkben. Mindig emlékezni fogunk rá, mint a támaszra, akire számíthattunk.
Hiánya mérhetetlen, de emléke bennünk él tovább. Nyugodjon békében, mindig tisztelettel gondolunk rá.