Problémamegoldás gépi tanulással

DR. KOCSIS IMRE – főiskolai tanár, Debreceni Egyetem, Műszaki Alaptárgyi Tanszék

Félév: 2. félév; Kontakt óraszám: 6 óra; Számonkérés: évközi jegy

Tanulás, tanuló gépek, tanuló algoritmusok, mesterséges neurális hálózatok. A neurális hálózat elemei, topológiája. A neurális hálózatok számítási képességei, felhasználási területei. Ellenőrzött tanulás, nemellenőrzött tanulás. Determinisztikus és sztochasztikus szélsőérték-kereső eljárások. Elemi neuron, többrétegű perceptron. Bázisfüggvényes hálózatok, Kernel módszerek. Felismerési feladatok, ipari folyamatok modellezése. A számolások megvalósítása a Matlab szoftverrel.

• Altrichter Márta, Horváth Gábor, Pataki Béla, Strausz György, Takács Gábor, Valyon József: Neurális hálózatok, Panem Könyvkiadó Kft., 2006.
  • Simon Haykin: Neural Networks and Learning Machines, Pearson, 2008.
  • Machine Learning with Matlab, www.mathworks.com/solutions/machine-learning/resources.html