Statisztikai módszerek

DR. KOCSIS IMRE – főiskolai tanár, Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Műszaki Alaptárgyi Tanszék

Félév: 1. félév; Kontakt óraszám: 10 óra; Számonkérés: évközi jegy

Valószínűségi változók, nevezetes valószínűségi modellek (eloszlások). Leíró statisztika: mintából számított numerikus paraméterek, doboz diagram, sűrűséghisztogram, eloszlás típusának grafikus vizsgálata (probability plot). Konfidencia intervallumok. Statisztika próbák (hipotézis vizsgálatok): a várható értékre és szórásra vonatkozó próbák, ANOVA, illeszkedésvizsgálat (eloszlás típusának tesztelése), függetlenségvizsgálat. Korreláció és regresszió, egyváltozós és többváltozós lineáris regressziós modellek. A számolások megvalósítása a Matlab szoftverrel.

Szakirodalom.

• Michelberger Pál, Szeidl László, Várlaki Péter: Alkalmazott folyamatstatisztika és idősor-analízis, Typotex Kiadó, 2001.
  • Kemény Sándor, Deák András: Kísérletek tervezése és értékelése, Typotex Kiadó, 2016.
  • Electronic Statistics Handbook (Methods and Applications), Statsoft, 2020., www.statsoft.com/textbook
  • e-Handbook of Statistical Methods, NIST/SEMATECH, 2020., www.itl.nist.gov/div898/handbook/, 2010.