Mag- és reaktorfizikai alapismeretek

HORVÁTH ANDRÁS - tanszéki mérnök, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nukleáris Technikai Intézet

Félév: I. félév; Kontakt óraszám: 16 óra; Számonkérés: kollokvium

Az alapállapotú atommag legfontosabb tulajdonságai: magsugár, magsűrűség, tömeg, kötési energia. A kötési energia értelmezése a cseppmodellen keresztül, az atommag stabilitásának vizsgálata, ez alapján a radioaktív bomlások jellemezése (felezési idő, aktivitás, bomlástörvény). Bomlási sorok jellegzetességei, természetes bomlási sorok jellemzése. A magreakciók általános tulajdonságainak ismertetése, reakció-mechanizmusok bemutatása, a neutron által kiváltott magreakciók jellemzése, hatáskeresztmetszetek és a reakciósebesség bevezetése. A maghasadás cseppmodellel történő leírása, jellegzetességeinek ismertetése. A maghasadáson alapuló láncreakció alapvető leírása, a neutron-háztartás bemutatása. Az effektív sokszorozási tényező bevezetése és a kritikusság definiálása. A négyfaktor és hatfaktor formula felépítése, kritikus tömeg értelmezése. A láncreakció időfüggésének jellegzetességei, a szabályozhatóság kérdése, reaktivitás. Heterogén reaktorok tulajdonságai és a reaktivitástényezők. A kiégés alapjai.

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: Mag- és reaktorfizikai ismeretek (készült a Paks II. Akadémia keretében), 2019, elektronikus jegyzet