Szakmai gyakorlat

Tájékoztató gépészmérnöki mesterszak nappali tagozat termeléstámogató specializáción teljesítendő szakmai gyakorlatról

A gépészmérnöki mesterszakon nappali tagozaton tanulmányokat folytató hallgatók 4 hetes szakmai gyakorlaton kötelesek részt venni. A szakmai gyakorlatot a Neptun tanulmányi rendszerben fel kell venni és teljesítése szükséges feltétele az abszolutórium megszerzésének.

A szakmai gyakorlat célja; kompetenciák

• A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgatók – tanulmányaiknak megfelelő tevékenységet végző szervezetnél (vállalatnál, intézménynél) – megismerkedjenek az ott folyó szakmai munkával, bekapcsolódjanak a napi munkavégzésébe, önállóan oldják meg a szakmai vezetőjük által rájuk bízott feladatot, illetve tapasztalatokat gyűjtsenek a munkaerőpiacon való későbbi elhelyezkedéshez.
  • A szakmai gyakorlaton elsajátíthatóak, fejleszthetőek általános és szakmai kompetenciák.
    • Általános kompetenciák: határidőre való pontos, precíz munkavégzés a feladatok jellegétől függően önállóan vagy együttműködési készséget tanúsítva csapatban, szakmai nyelvezetnek megfelelő kommunikáció.
    • Szakmai kompetenciák: a tanulmányaik során szerzett szakmai ismereteik gyakorlatban történő alkalmazása, új ismeretek elsajátítása.

Szakmai gyakorlatra alkalmas helyek

Szakmai gyakorlatra alkalmas helynek minősül minden olyan szervezet, intézmény, amelynek tevékenységi köre lehetővé teszi, hogy a hallgató jártasságot szerezzen specializációjának megfelelően.

A szakmai gyakorlat teljesítéséhez szükséges dokumentumok

dokumentum példányszám aláíró(k) beadási határidő kinek kell leadni

Fogadó nyilatkozat

1 példány cég 2019. május 31. titkárság (Sitku Szandra)

Megállapodás

4 példány cég és egyetem 2019. május 31. titkárság (Sitku Szandra)

Igazolás és teljesítmény értékelő lap

1 példány cég 2019. szeptember 9. Gábora András

A szakmai gyakorlati helyet biztosító cég és az egyetem között 4 hetes gyakorlat esetén szerződést kell kötni. Amennyiben a hallgató a 4 hetet nem egybefüggően teljesíti, nincs szerződéskötési kötelezettség.

A határidők betartása, a szakmai gyakorlat helyéről és ütemezéséről való egyeztetés a hallgató felelőssége. Amennyiben a hallgató időben nem jelzi, hogy hol kívánja szakmai gyakorlatát letölteni, vagy nem kezdeményezi időben a Fogadó nyilatkozat és a Megállapodás előkészítését, illetve aláíratását, a szakfelelős nem köteles a szakmai gyakorlat teljesítéséről szóló igazolást elfogadni.

A szakmai gyakorlat teljesítése, illetve annak igazolása

A szakmai gyakorlat időtartama 4 hét. Az adott munkakör ellátása mellett minden hallgatónak egy legalább 20 oldal terjedelmű dolgozatot kell készítenie a végzett munkához kapcsolódóan. A dolgozat témáját a munkaadóval kell egyeztetni és szorosan kell, hogy kapcsolódjon a hallgató által végzett tényleges munkához, az általa megismert gyakorlati feladatokhoz. Olyan témát célszerű választani, amelyből a későbbiekben diplomamunka is készíthető.

A dolgozat beadásának határideje:

2019. szeptember 9., 304. iroda (Gábora András)

A nyári szakmai gyakorlat elvégzését mindenkinek igazoltatnia kell a Gépészmérnöki Tanszék honlapjáról letölthető nyomtatványon, amely egyben a gyakorlat értékelését is tartalmazza. (Igazolás és teljesítmény értékelő lap). Az igazolást a dolgozattal együtt kell leadni.

A szakmai gyakorlat teljesítésével kapcsolatos tennivalók összegzése, határidők

• a hallgató felveszi a Szakmai gyakorlat c. tárgyat,
  • kapcsolatba lép azzal a céggel, intézménnyel, ahol a gyakorlatot tölteni szeretné, és amennyiben a vállalat fogadja, leadja a tanszéki titkárságon a cég által aláírt Fogadó nyilatkozatot 1 példányban, illetve a vállalat által aláírt Megállapodást 4 eredeti példányban 2019. május 31-ig. (A megállapodások egyetem részéről történő aláíratása, illetve a cég saját példányának visszajuttatása a tanszéki titkárság feladata.)
  • a nyári szünetben teljesíti az előírt 4 hét gyakorlati időt,
  • a gyakorlat végén gondoskodik a gyakorlat teljesítését igazoló nyomtatvány aláíratásáról a cég részéről (Igazolás és teljesítmény értékelő lap), ezt az általa készített dolgozattal együtt leadja a Tanszék szakmai gyakorlatért felelős oktatójának, Gábora Andrásnak 2019. szeptember 9-ig.

Felmentés

Részleges felmentést az a hallgató kérelmezhet, aki műszaki középiskolában végzett szakmai gyakorlatát bizonyítvánnyal tudja igazolni. A felmentési kérelmet 2019. május 31-ig lehet beadni. A határidő után felmentési kérelmet nem fogadunk el. A szakközépiskolai bizonyítvány másolatát és az írásbeli kérelmet Dr. Mankovits Tamás tanszékvezető úrnak címezve Gábora András tanár úrnak (304. iroda) kell benyújtani.

A szakmai gyakorlattal kapcsolatban felmerülő problémákkal, kérdésekkel forduljanak Gábora András tanszéki mérnökhöz (U.0.16.,  ) vagy Sitku Szandra ügyvivő-szakértőhöz (304. iroda, ).

Frissítés dátuma: 2019.02.27.